Cotidian editat de GNC Press Impact in Gorj                                                                                                    office@impactingorj.com, tel/fax: (0253) 217202
EVENIMENT

Într-un județ fruntaș la șomeri,

Studenții gorjeni dezinteresați de un loc de muncă

Liga Studenților din Universitatea „Constantin Brâncuși”, sub egida Uniunii Naționale a Tuturor Studenților din România, în colaborare cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Gorj, a organizat ieri, în incinta Universității, Târgul de Joburi și Burse pentru studenți și absolvenți. Este o manifestare la nivel național ce se desfășoară pentru prima dată și la Târgu Jiu. Bursa locurilor de muncă a adunat agenți economici din diferite domenii, dornici sa-și recruteze angajații printre studenți și absolvenți. Studenții s-au prezentat într-un număr destul de mare, dar nu au părut prea interesați de oferte și de salariile promise.

Engleza, cerință principală

Firma Quanta Resurse Umane SRL, membră a grupului italian prezentă în România din 2002, cu filiale în toată Europa, a primit la târg cele mai multe cereri de angajare. Firma a înființat până acum cinci sucursale în România, iar ce-a de-a șasea se înființează în județul nostru, lângă Parcul industrial de lângă Sadu. Cerința cea mai importantă a firmei era ca viitorii angajați să aibă cunoștințe de limba engleză la nivel conversațional.
Deși organizatorii se așteptau ca la această primă ediție să se prezinte foarte mulți doritori de un loc de muncă, angajatorii s-au declarat total dezamăgiți de numărul mic de CV-uri primite. Sucursala din Târgu Jiu a companiei de asigurări Allianz-Tiriac a primit, pe parcursul întregii zile, un număr de șapte cereri de angajare. Aceștia au prezentat oferte de agenți și consilieri financiari în regim de colaborare și trei locuri de inspectori cu contract de muncă.

Tinerii nu gustă colaborările

Mulți studenți s-au plâns tocmai din cauza contractelor de colaborare, oferite din plin, la târg, de agenții economici prezenți. Ediția din acest an s-a dorit a fi una de amploare, dar când s-a pus în practică, a lăsat de dorit. Mulți dintre studenți au plecat așa cum au venit, fără niciun loc de muncă obținut. Mulți s-au plâns de locurile puține și de lipsa de experiență, dar aceștia nici nu s-au sinchisit să își întocmească un CV pe care să îl depună.
Reprezentanții de la Intercomputer, care au primit un număr de 22 de cereri, s-au declarat „mulțumiți de această acțiune pentru că mulți tineri caută un loc de muncă și nu găsesc, iar cu ocazia acestei manifestări au ocazia să-și găsească o slujbă care să le ofere un trai decent”. La târg au mai fost împărțite și pliante de către Centrul Național pentru Burse de Studii în Străinătate. Oferta anuală ajunge la un număr de 600 de luni de bursă pentru stagii de studii universitare, postuniversitare și stagii de cercetare.

ANA-CORNELIA ANDREI

 

Reșourile improvizate, cauza incendiului de miliarde

Depozitul ce a ars din temelii, ieri după-amiază, la Târgu-Jiu a luat foc din cauza unor reșouri improvizate pe care angajații depozitului distrus de foc le foloseau pentru a se încălzi. Aceasta este concluzia la care au ajuns reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Gorj. Potrivit spuselor colonelului Constantin Cilibiu, purtătorul de cuvânt al ISU, incendiul a fost declanșat de un scurt circuit la instalația electrică. „Depozitul de materiale de construcții a luat foc din partea mai apropiată de șoseaua ce trece prin zonă, angajații de aici aflându-se în cealaltă parte a clădirii construite din lemn. Materialele inflamabile s-au aprins foarte ușor, iar vântul puternic a favorizat extinderea focului cu repeziciune”, afirmă reprezentantul ISU. Pe de altă parte, proprietarii depozitului de materiale de construcții estimează pagubele la 450.000 de lei, marfa și clădirea distrusă de foc nefiind însă asigurate.

I.C.

 
   

AUTO

DIVERSE
IMOBILIARE
ELECTRONICE
LOCURI DE
MUNCĂ

 

© Impact in Gorj 2004. Textele si fotografiile din aceste pagini sunt proprietatea titularilor de copyright
si nu pot fi reproduse fara acordul scris al acestora.