Buta a fost legitimat Jucătorul va putea juca în meciul de la Iași, el fiind folosit ca titular în meciul școală Cornel Buta este de ieri pandurist cu acte în regulă. Și-a pus semnătura pe un contract valabil până în vară, urmând ca după aceea să mai negociem, a declarat ieri președintele echipei Pandurii, Marin Condescu. Ieri după-amiază, Federația Română de Fotbal a intrat în posesia cărții verzi a jucătorului, acest act venind de la forul fotbalistic ucrainean. Am avut ceva emoții în obținerea cărții verzi pentru că dacă nu reușeam să intrăm în posesia acestui act până miercuri la orele 23:59, atunci nu-l mai puteam legitima pe Cornel Buta. Vedeți ce rost mai are și această echipă satelit de Divizia C?, a spus Viorel Temelescu.
Buta va fi titular Venind de la Volyn Lutsk (Ucraina), Cornel Buta pare favorit pentru postul de titular în jocul de la Poli Iași. În meciul școală cu juniorii, Viorel Hizo a început cu Buta printre titulari, fostul internațional evoluând ca mijlocaș dreapta având câteva incursiuni ce l-au făcut pe Hizo să-și frece mâinile de bucurie. Domnul Hizo ne-a spus că avea nevoie de un astfel de jucător, eu nu știu acum dacă e sau nu valoros. Rămâne să demonstreze că are valoare și să ajute echipa, a declarat Condescu. În schimb, Temelescu pariază pe transferul lui Buta. Nu mai luăm țepe cum le-am luat în trecut. O să vedeți că acest jucător va face zile fripte apărărilor adverse, a spus Temelescu. Trei mari absențe Viorel Hizo a deplasat spre Iași un lot de 19 jucători. Dorin Rădoi și Marius Sava au fost lăsați acasă din pricina unor probleme medicale, aceștia urmând să reintre în programul echipei săptămâna viitoare. Este o pierdere, a spus Hizo despre indisponibilitatea lui Sava, astfel că în proporție de sută la sută va conta pe Buta în acest joc de la Iași. Un alt jucător care nu a făcut deplasarea la Iași, Dragan Perisic s-a prezentat ieri la antrenamentele echipei satelit, EMC Rovinari. Va fi titular la noi în meciul de la Petrila. Ne ajutăm reciproc, el are nevoie de meciuri în picioare, noi de serviciile lui, a spus delegatul celor de la EMC Rovinari, Viorel Cioară. Tot la Rovinari a fost cedat și Alex Pândaru, însă are șanse mici de a apăra. COSMIN BRUJAN Juniorul Cazacu, cooptat în lotViorel Hizo mizează pe tineri. Astfel, pentru meciul de la Iași, Viorel Hizo l-a luat în lot și pe juniorul Ionuț Cazacu, însă acesta are șanse mici de a prinde fie și un minut. Domnul Hizo vrea să le dea încredere celor tineri, vrea ca acest centru de copii de la Pandurii să producă, iar cei care intră în vizorul dumnealui să se acomodeze cu atmosfera unui vestiar de Divizia A, spune directorul general al Clubului Pandurii, Viorel Temelescu. În cele două cantonamente, Viorel Hizo a avut sub comandă doi juniori, Ionuț Cazacu și Marius Gogelescu, aceștia evoluând și în câteva meciuri de pregătire. DURII se duc la meci Liderii galeriei Durii susțin că vor merge la Iași, deși cei din conducerea echipei nu au pus la dispoziția fanilor nici un autocar pe motiv că distanța este prea mare. Plecăm pe banii noștri. Suntem 60 de suporteri care vom urma această echipă pe orice stadion din țară. Am fost noi la Satu Mare care este mai departe decât Iașiul, așa că ar fi culmea să nu mergem la Iași. La o adică vom merge și cu trenul, nu este nici o problemă, a spus liderul galeriei DURII, Vali Peptenatu.
Au și ei probleme de lot Pentru jocul cu Pandurii, antrenorul ieșenilor Ionuț Popa nu poate conta pe Radu Ciobanu și Iurișniți, care sunt suspendați. Nu avem meci ușor însă vom câștiga în fața oltenilor, a spus Popa în presa locală din Iași. Moldovenii se tem de arbitrajul lui Augustus Constantin dar și de observatorul Romică Pașcu, cel care în sezonul trecut a avut o altercație cu oficialii din Iași.
Cotă bună la pariuriMeciul Poli Iași Pandurii este privit de către pariori ca unul de 1X2. Orice se poate întâmpla acolo, spunea ieri un fan al pandurilor într-una din casele de pariuri din Târgu Jiu. La Astra, victoria moldovenilor este cotată la 1,90, în timp ce remiza are cele mai mici șanse de reușită, 3,30. În schimb, victoria pandurilor este cotată la 3,55, adică la o sută de mii pariați puteți câștiga 355.000 lei. Merg la mănăstiri Oficialii pandurilor doresc ca în dimineața jocului să-i ducă pe fotbaliști la una din mănăstirile din apropierea Iașiului. Vom trece și pe la una din mănăstirile din Iași, dar și pe la una din bisericile din localitate să ne rugăm, a spus Marin Condescu. Președintele gorjenilor este convins că divinitatea ne va ajuta și vom scăpa de ghinioane. Unul dintre cei mai credincioși jucători, Cătălin Trofin spune că înaintea fiecărui meci trece pragul cel puțin al unei biserici. Ne rugăm să fim sănătoși dar să avem și noroc, a spus fostul căpitan.
Condescu nu se dezminte: Vineri va fi ziua noastră ! Directorul general Viorel Temelescu vrea să răzbune eșecul din turÎntâlnim o echipă incomodă care nu are un stil prea spectaculos de joc. Ne-au bătut în tur cu 1-0, dar nu m-au impresionat deloc, spune directorul general al pandurilor, Viorel Temelescu. Același oficial spune că vrea să răzbune acest insucces. Mi-a fost ciudă atunci când am luat bătaie, însă acum suntem croiți să ne răzbunăm cu vârf și îndesat, avertizează Temelescu. Tot optimist este și Marin Condescu. Trei puncte și atât. Asta vreau, declară boss-ul pandurilor. Nu suntem în criză. Nu am fost nici când după șase etape aveam zero puncte în clasament. Trebuie să înțelegem că programarea primei părți este foarte grea, însă nu cred că vom mai avea acea serie de insuccese, mai spune Condescu. La pariuri? Nu știu ce să zic
eu sunt obligat să joc 2 solist, dar merge și varianta X2. E cotă bună?, se întreabă Condescu care e convins că echipa sa va câștiga. Eu cred că dacă marcăm primii luăm trei puncte. Dacă nu luăm gol până la pauză avem 70% șanse să batem pentru că cei de la Iași se vor descoperi în apărare. O să vedem. E un meci de văzut, mai spune Condescu care presimte: Vineri e ziua noastră pentru că vom sparge gheața, a încheiat boss-ul pandurilor. C. BRUJAN Handbal / Romvag Caracal Energia Pandurii Vrem cele două puncte Handbaliștii gorjeni nici nu concep să piardă podiumul Ligii Naționale
În această după-amiază, Energia Pandurii joacă în deplasare la Caracal într-un meci capital pentru gazde. Sunt ei pe ultimul loc în Ligă, însă își vor juca ultima carte în partida cu noi, nu ne va fi ușor, spune antrenorul gorjenilor Liviu Andrieș. Avem meciul naiba La prima vedere, jocul dintre Romvag Caracal și Energia Pandurii are o favorită certă, oaspeții pornind cu prima șansă. Totuși, după ce în campionat, în ultimele două partide gorjenii au cedat la Baia Mare și acasă cu Minaur Baia Mare, totul este posibil. Avem meci foarte greu chiar dacă pe unde i-am prins i-am bătut. Nici un meci nu seamănă cu altul, așa că avem misiune grea, a spus Liviu Andrieș. Antrenorul face și calcule. Ne-au cam dat peste cap ultimele rezultate. Reșița a făcut egal cu Constanța și s-au apropiat de noi, însă tot vom prinde un loc de cupe europene. Va fi o luptă acerbă cu Reșița pentru locul patru, dar să nu uităm că și poziția a cincea are asigurată prezența în cupele europene, a mai spus Andrieș. Principalul marcator al gorjenilor, Marian Filip spune că nu concepe să piardă la Caracal. Suntem o echipă de locurile fruntașe, chiar nu ne permitem să pierdem cu Romvag, a spus Filip. Despre Cupa României
Euforia calificării în semifinalele Cupei României, după victoria în fața celor de la Medgidia, nu a trecut. După meciul de acolo, când am pierdut la opt goluri, eram convins în sinea mea că ne mai putem califica. A fost o provocare pentru că am vrut să ne dovedim și nouă că putem întoarce un rezultat care nu ne e favorabil. Am demonstrat că avem valoare, povestește Marian Filip despre starea de spirit din vestiarul Energiei după meciul de la Medgidia. Nu am fost certați, însă am promis conducerii că ne vom califica. Atât !, a mai spus Marian Filip. Despre adversara pandurilor din semifinale, Dinamo București, Filip este ferm. Cupa este o întrecere a surprizelor, așa că se joacă, a încheiat golgheterul Energiei. COSMIN BRUJAN Gale de box la Rovinari și Turceni Săptămâna trecută, la Buzău, a avut loc Cupa României la box feminin junioare și senioare, competiție la care au participat 145 de sportive. Județul nostru a fost reprezentat de către patru pugiliste care au cucerit o medalie de aur și trei de bronz. Astfel, aurul a fost obținut de către pugilista Simona Magheru, categoria 46 kg, legitimată la Colegiul Mihai Viteazul Bumbești-Jiu, ea aflându-se la prima participare în cadrul unei competiții importante. Sportiva practică de doi ani boxul fiind pregătită de către Nina Geică. Cele trei medalii de bronz au fost obținute de către Mariana Bratiloveanu (48 kg), Alina Pirici (70 kg) și Loredana Tănase (50 kg). În week-end, la Rovinari și Turceni vor avea loc două gale de box, competiții la care vor participa toți boxerii gorjeni.
C. BRUJAN Concurs de atletism la Târgu Jiu Duminică, 26 martie, pe pista de atletism a Stadionului Municipal va avea loc un interesant concurs de atletism pentru sportivii amatori indiferent de vârstă. Organizăm un concurs pentru toată lumea în care moto-ul este: mișcare și plăcere. Îi așteptăm pe toți cei interesați duminică de la ora 10 la stadion, a declarat președintele Asociației Județene de Atletism Gorj, Ion Bură. Recent au avut loc și finalele campionatului județean pentru copii, câștigătorii asigurându-și participarea la finala pe țară, competiție ce se va desfășura în localitatea Sfântul Gheorghe în data de 1 aprilie.
C. BRUJAN |
ETAPA a XVI-a, sâmbătă 11/03/2006 U. CRAIOVA - RAPID II ASTRA PLOIESTI - C.S.M. Rm. VÂLCEA INTER GAZ - F.C. SIBIU MINERUL MOTRU - POIANA CÂMPINA PETROLUL PLOIESTI - UNIREA URZICENI OTOPENI - DUNĂREA GIURGIU DACIA MIOVENI - JUVENTUS BUCUREȘTI DINAMO II - F.C. CARACAL ETAPA a XVII-a, sâmbătă 18/03/2006 RAPID - ASTRA PLOIEȘTI C.S.M. VÂLCEA INTER GAZ F.C. SIBIU - MINERUL MOTRU POIANA CÂMPINA -PETROLUL PLOIEȘTI UNIREA URZICENI - C.S. OTOPENI DUNĂREA GIURGIU - DACIA MIOVENI JUVENTUS BUCUREȘTI- DINAMO II F.C. CARACAL U. CRAIOVA ETAPA a XIII-a, sâmbătă 25/03/2006 U. CRAIOVA ASTRA INTER-GAZ - RAPID II MINERUL MOTRU - C.S.M. VÂLCEA PETROLUL PLOIEȘTI - F.C. SIBIU C.S. OTOPENI - POIANA CÂMPINA DACIA MIOVENI -UNIREA URZICENI DINAMO II - DUNĂREA GIURGIU F.C. CARACAL - JUVENTUS ETAPA a XIX-a, sâmbătă 01/04/2006 ASTRA - INTER-GAZ RAPID II -MINERUL MOTRU C.S.M. VÂLCEA - PETROLUL PLOIEȘTI F.C. SIBIU - C.S. OTOPENI POIANA CÂMPINA - DACIA MIOVENI UNIREA URZICENI - DINAMO II DUNĂREA GIURGIU - F.C. CARACAL JUVENTUS U. CRAIOVA ETAPA a XX-a, sâmbătă 08/04/2006 U. CRAIOVA - INTER-GAZ MINERUL MOTRU - ASTRA PETROLUL - RAPID II C.S. OTOPENI - C.S.M. VÂLCEA DACIA MIOVENI - F.C. SIBIU DINAMO II - POIANA CÂMPINA F.C. CARACAL - UNIREA URZICENI JUVENTUS - DUNĂREA GIURGIU ETAPA a XXI, sâmbătă 15/04/2006 INTER-GAZ - MINERUL MOTRU ASTRA PETROLUL RAPID II - C.S. OTOPENI C.S.M. VÂLCEA - DACIA MIOVENI F.C. SIBIU - DINAMO II POIANA CÂMPINA - F.C. CARACAL UNIREA URZICENI JUVENTUS DUNĂREA GIURGIU U. CRAIOVA ETAPA a XXII-a, sâmbătă 22/04/2006 U. CRAIOVA - MINERUL MOTRU PETROLUL - INTER-GAZ C.S. OTOPENI ASTRA DACIA MIOVENI - RAPID II DINAMO II - C.S.M. VÂLCEA F.C. CARACAL - F.C. SIBIU JUVENTUS - POIANA CÂMPINA DUNĂREA GIURGIU - UNIREA URZICENI ETAPA a XXIII-a, sâmbătă 29/04/2006 MINERUL MOTRU PETROLUL INTER-GAZ - C.S. OTOPENI ASTRA - DACIA MIOVENI RAPID II - DINAMO II C.S.M. VÂLCEA - F.C. CARACAL F.C. SIBIU JUVENTUS POIANA CÂMPINA - DUNĂREA GIURGIU UNIREA URZICENI U. CRAIOVA ETAPA a XXIV-a, sâmbătă, 06/05/2006 PETROLUL U. CRAIOVA C.S. OTOPENI - MINERUL MOTRU DACIA MIOVENI - INTER-GAZ DINAMO II ASTRA F.C. CARACAL - RAPID II JUVENTUS - C.S.M. VÂLCEA DUNĂREA GIURGIU - F.C. SIBIU UNIREA URZICENI - POIANA CÂMPINA ETAPA a XXV-a, miercuri 10/05/2006 PETROLUL - C.S. OTOPENI MINERUL MOTRU - DACIA MIOVENI INTER-GAZ - DINAMO II ASTRA - F.C. CARACAL RAPID II JUVENTUS C.S.M. VÂLCEA - DUNĂREA GIURGIU F.C. SIBIU - UNIREA URZICENI U. CRAIOVA - POIANA CÂMPINA ETAPA a XXVI-a, sâmbătă 13/05/2006 C.S. OTOPENI U. CRAIOVA DACIA MIOVENI PETROLUL DINAMO II - MINERUL MOTRU F.C. CARACAL - INTER-GAZ JUVENTUS ASTRA DUNĂREA GIURGIU - RAPID II UNIREA URZICENI - C.S.M. VÂLCEA POIANA CÂMPINA - F.C. SIBIU ETAPA a XXVII-a, sâmbătă, 20/05/2006 C.S. OTOPENI - DACIA MIOVENI PETROLUL - DINAMO II MINERUL MOTRU - F.C. CARACAL INTER-GAZ JUVENTUS ASTRA - DUNĂREA GIURGIU RAPID II - UNIREA URZICENI C.S.M. VALCEA - POIANA CÂMPINA U. CRAIOVA - F.C. SIBIU ETAPA a XXVIII-a, sâmbătă 27/05/2006 DACIA MIOVENI U. CRAIOVA DINAMO II - C.S. OTOPENI F.C. CARACAL PETROLUL JUVENTUS - MINERUL MOTRU DUNĂREA GIURGIU - INTER-GAZ UNIREA URZICENI ASTRA POIANA CÂMPINA - RAPID II F.C. SIBIU - C.S.M. VÂLCEA ETAPA a XXIX-a, sâmbătă 03/06/2006 DACIA MIOVENI - DINAMO II C.S. OTOPENI - F.C. CARACAL PETROLUL JUVENTUS MINERUL MOTRU - DUNĂREA GIURGIU INTER-GAZ - UNIREA URZICENI ASTRA PLOIESTI - POIANA CÂMPINA RAPID II - F.C. SIBIU U. CRAIOVA - C.S.M. VÂLCEA ETAPA a XXX-a, sâmbătă 10/06/2006 DINAMO II U. CRAIOVA F.C. CARACAL - DACIA MIOVENI JUVENTUS - C.S. OTOPENI DUNĂREA GIURGIU - PETROLUL PLOIEȘTI UNIREA URZICENI - MINERUL MOTRU POIANA CÂMPINA - INTER-GAZ F.C. SIBIU ASTRA C.S.M. VÂLCEA- RAPID II |