Cotidian editat de GNC Press Impact in Gorj                                                                                                    office@impactingorj.com, tel/fax: (0253) 217202
DEZVĂLUIRI

Lucrări de mântuială pe banii Guvernului la Albeni

Vaca bună de muls, numită Guvern, a fost sursa din care au supt bani câteva firme de construcție. Astfel, societățile care au executat ridicarea caselor la Albeni și-au luat banii și i-au lăsat pe oameni să se plângă de tot felul de neajunsuri. Ba plouă în casă, ba iese fumul pe sub peretele de rigips, ba se înmoaie zidul, ba nu se închid ușile, ba mai pică vreo streașină. Astea sunt doar câteva din deficiențele pe care „meșterii pricepuți” ai constructorilor nu au fost în stare să le evite.

Ion Enușoiu arată calitatea defectuoasă a execuțieiSume considerabile de bani de la buget au zburat în buzunarul patronilor care, după ce s-au văzut cu banii la teșcherea, nu se mai sinchisesc de smiorcăiala proaspeților proprietari. Așadar, s-au păpat o mulțime de bani în timp ce reprezentanții Gorjului au asistat impasibili la această masă copioasă în care patroni de firmulițe s-au înfruptat din friptura numită bugetul de stat.
Sesizările cetățenilor în care erau reclamate o mulțime de deficiențe la casele abia ridicate au făcut ca la Albeni să sosească o comisie. Alcătuită dintr-un reprezentant al ANL Gorj cât și din salariați și oficiali ai comunei cu pricina, comisia a luat la puricat casele sinistraților. Și deficiențe au fost constatate cu duiumul. Prin urmare, în urma acestei inspecții s-a stabilit că SC Termotip SRL Craiova a avut carențe de execuție la casele 145 și 105, comisia stabilind că angajații firmei trebuie să revizuiască ușile și să remedieze zugrăvelile interioare. Probleme au fost înregistrate și la imobilele puse în operă de către SC Oltcons Slatina SA, trei din cele 30 de case pe care le-a avut de executat la Albeni fiind găsite cu belele. În cazul acesteia, membrii comisiei au căzut de acord că este necesară revizuirea învelitorilor și remedierea tavanelor.

Build Trust Brașov și Byons Tg-Jiu, fruntașe la „lucrări de mântuială”

Gheorghe Zgurescu Dar societățile care au lăsat în urmă practic un dezastru sunt SC Build Trust SRL din Brașov și SC Byons din Târgu-Jiu. În urma analizării de către comisie a lucrărilor efectuate a reieșit că SC Build a executat deficitar un număr de opt case în timp ce SC Byons se poate „mândri” cu patru imobile cu deficiențe din construcție. Cu alte cuvinte, în cazul societății de la Brașov, s-a stabilit că angajații acestei firme trebuie să revizuiască învelitoarele în zona coșurilor, să finiseze interioarele, să revizuiască ușile din interior și să prindă streașina căzută.
Revenind la firma din Gorj, în speță SC Byons, meseriașii acestei societăți au lăsat patru case cu o mulțime de probleme. Acestea nu au scăpat membrilor comisiei care au dat ca directive revizuirea învelitorilor în zona coșurilor, remedierea tavanelor, a ușilor și a gravurilor interioare. De asemenea, firmelor constructoare le-a fost pus în vedere să înceapă lucrările de renovare în conformitate cu perioada de garanție. Numai că potrivit autorităților, constructorii au dat dovadă de neseriozitate, nefinalizând nici până în prezent defectele găsite de proprietari.

„Lucrări de mântuială”

„Nu pot fi făcute case bune cu angajați de doi lei” În stabilimentul de la Albeni, nemulțumirile sunt multe iar defectele se văd cu ochiul liber. În ciuda faptului că mulți dintre proprietari se tem să-și zică necazurile, există însă unii care sunt nemulțumiți și au chiar curajul de a o spune răspicat. De pildă, la casa cu numărul 242, executată de către SC Byons Târgu-Jiu, supărarea lui Ion Enușoiu este mare. „Nu mai fac focul în casă pentru că fac focul într-o parte și iese fumul în alta. Nici nu mai am nevoie de afumătoare pentru că afum direct în casă (…) Vai de mama noastră ce au făcut aici! Lucrări de mântuială! Uitați-vă și dumneavoastră la plinta de sus! Al mai prost e la geam. Am dat telefon la cei de la Byons, le-am dat și numărul de la casă. Au zis că vin și nu mai vin. Și-au luat mâna de pe noi!”, se plânge proaspătul proprietar al casei guvernamentale, Ion Enușoiu.
La fel de mâhnit este și Gheorghe Zgurescu, de asemenea un sinistrat de la Seciurile, care spune că s-a săturat să stea în baracă și vrea să vină în casa de la Albeni. Numai că locuința deși nouă a început să arate ca și cum ar avea câțiva ani. „Au zis cei de la Brașov (SC Build Trust, n.red.) că vin de miercuri și n-au mai venit. Trebuie să mai dea o dată pe pereți și să finiseze pe exterior”, spune bătrânul de 61 de ani, ajuns după o viață la mila constructorilor și a statului. Probleme sunt și la Loghin Peagu, aici peretele de gips de la geam înmuindu-se ca o bucată de mămăligă iar șapa turnată într-una dintre camere are o „burt㔠aidoma unui obez. „Vai de mama noastră și de banii noștri”, conchide cu un gust amar Peagu.

Constructorii consideră totul normal

Calitatea proastă a lucrărilor nu-i îngrijorează însă pe constructori. Așa se face că administratorul SC Byons Târgu-Jiu, Ion Băluță, consideră că deficiențele sunt o normalitate. Deși se pretinde o firmă cu prestigiu, această societate a dat dovadă că poate face greșeli aidoma unui zidar cu o vechime în meserie de trei zile. Cum era normal, administratorul Băluță găsește o explicație la fiecare deficiență, dând vina pe termenul foarte scurt în care a fost nevoit să ridice construcțiile. În plus, acesta se cramponează de termenul de garanție, susținând că eventualele anomalii vor fi remediate în cadrul acestui termen.
În ciuda multor probleme cu care se confruntă proprietarii caselor din Albeni, administratorul Ion Băluță pretinde că oamenii săi au făcut treabă bună. Nu de aceeași părere este însă și constructorul particular, Nicolae Băra. Aflat la execuția unei locuințe în zona Albeniului, acesta susține că locuințele realizate aici „nu sunt de viitor” pentru că, spune Nicolae Băra, „nu pot fi făcute case bune cu zidari peste noapte și angajați de doi lei”.

Autoritățile dorm

În ciuda modului jalnic în care arată aceste locuințe la nici o lună de la darea în posesia sinistraților, autoritățile nu schițează un gest. Așa se face că primarul din Albeni, Emil Mitru, primul care ar fi trebuit să iasă la atac, se comportă ca și cum n-ar ocupa scaunul de întâiul om al comunei. Atitudinea struțului o au însă și ceilalți factori de răspundere, admițând tacit ca niște patroni dornici de câștig să doarmă liniștiți în condițiile în care sinistrații nu pot dormi deloc în casele care le-au fost date. În plus, administratorii de firme de construcții se bat cu cărămida în piept invocând termenul de garanție, atunci când apar probleme de începători, deficiențe care nu se pretează în cazul unor astfel de firme, cel puțin teoretic. Numai că singurii care au de suferit sunt sinistrații, aceeași care au rămas fără case și de care nu se mai interesează constructorii odată ce s-au văzut cu profitul în bancă.

IRINEL CEURANU
IRINA IRINOIU

 
  

AUTO

DIVERSE
IMOBILIARE
ELECTRONICE
LOCURI DE
MUNCĂ

 

 

© Impact in Gorj 2004. Textele si fotografiile din aceste pagini sunt proprietatea titularilor de copyright
si nu pot fi reproduse fara acordul scris al acestora.