Viorel Temelescu sigur: Nu vom retrograda ! Directorul general al pandurilor Viorel Temelescu este foarte optimist în ceea ce privește returul de campionat spunând că echipa târgujiană nu va retrograda. Acesta este și obiectivul gorjenilor pentru returul care va debuta în week-end, toată conducerea pandurilor fiind convinsă că Pandurii nu va cădea în B.
Obiective clare După ce în primele patru etape ale turului de campionat, Pandurii nu a reușit să strângă nici măcar un punct, în retur starea de spirit este diferită. Parcă nu am avut nici moral, pasul făcut de la Divizia B la A a fost prea mare, iar impactul cu prima scenă a fost prea puternic, explică Viorel Temelescu parcursul primelor patru runde ale campionatului. Nu se vor mai repeta acele rezultate catastrofale, pentru că nu mai putem avea și același ghinion. În prima etapă am pierdut acasă cu Farul într-o manieră anormală, cu Dinamo n-am putut ține pasul, cu Iașiul n-am jucat nimic, apoi la Bacău ne-am bătut singuri, își reamintește Temelescu. Bazându-se pe forma arătată de fotbaliștii pandurilor în cantonamentul din Cipru, directorul clubului târgujian spune că returul va fi greu, însă la final oltenii vor sărbătorii. Nu va fi o simplă formalitate, ne vom bate din greu pentru fiecare punct și cert e că nu vom retrograda. Chiar și în meciurile amicale din Cipru, băieții au abordat foarte serios toate întâlnirile, astfel că mi-a plăcut tonusul pe care îl afișau, a comentat Temelescu. Oficialul gorjean vorbește și de cel de-al doilea obiectiv pe care și l-au propus oltenii. Scopul nostru e să formăm un lot competitiv pentru viitorul sezon, campionat ce se anunță a fi destul de greu, spune Temelescu. Vrea cinci puncte Despre retur, directorul general vorbește doar de primele patru etape, atunci când Pandurii vor întâlni Farul Constanța și Poli Iași în deplasare, iar acasă Dinamo și Bacău. Sunt etape foarte importante în economia finală a Diviziei A. Este momentul revanșei pentru rezultatele din tur, avem obligația să nu cedăm. Echipa este mobilizată și nu avem cum să nu luăm câteva puncte în aceste runde. Facem egal la Constanța, remiză cu Dinamo, batem la Iași și acasă Bacăul. În total
8 puncte. Oricum, m-aș mulțumi și cu cinci, estimează Temelescu. Mulțumit de achiziții Făcând și o analiză a campaniei de achiziții, Temelescu spune că poate cele mai utile transferuri acum le-am făcut. Directorul general explică și de ce are această impresie. Aproape toți care au venit și-au cam făcut loc în primul 11, sunt jucători utili. Vorbind doar la cum s-au mișcat în cantonamentul din Cipru, pot spune că Vranjkovic și Sava s-au integrat perfect în lot, la fel cum a făcut-o și Adi Popescu. Dragomir este un jucător util mai ales acum după accidentarea lui Popete, a comentat Temelescu. Credit pentru Hizo Oficialul pandurist este convins că un merit în salvarea echipei de la retrogradare îl va avea și Viorel Hizo. Are experiență destulă pentru a ști exact cum să abordeze acest retur. S-a observat și în tur cum în unele meciuri din deplasare din care am plecat ca outsideri, am reușit să luăm toate punctele. Orice s-ar spune, odată cu venirea domnului Hizo la Târgu Jiu au crescut și șansele noastre de a ne salva de la retrogradare, a spus Temelescu. Amical incert Divizionara A Pandurii Târgu Jiu dorea ca în această după-amiază să susțină un ultim joc amical înaintea startului de retur. Însă, cum terenurile sunt impracticabile, oficialii gorjeni nu știau dacă vor mai juca sau nu. Nu știm efectiv unde să jucăm. Există și riscuri dacă intrăm pe terenuri grele, și de aceea nu știm ce vom face. Mâine dimineață (n.r. azi) vom vedea dacă vom face rost de un teren, a spus Marin Condescu. COSMIN BRUJAN Hizo trăiește la maxim orice meciSuccesul pandurilor la Craiova rămâne proaspăt în memoria președintelui Marin Condescu. Chiar dacă a fost un simplu joc amical, rămâne acest rezultat care ne dă speranțe pentru startul returului. M-a impresionat ardoarea cu care domnul Hizo trăiește la maxim fiecare meci. Practic, am văzut toate meciurile din Cipru și antrenorul a avut același comportament. Cred că așa îi mobilizează pe băieți, dar oricum încep să nu mai am nici o emoție în ceea ce privește returul pentru că echipa se mișcă foarte bine, a spus Condescu. Trofin rămâne la Pandurii Ieri, într-un cotidian central a apărut informația potrivit căreia Cătălin Trofin va fi dat afară. Căpitanul din tur al pandurilor a avut o evoluție ștearsă în meciul de la Craiova, fiind certat de antrenor. Nu este nimic adevărat. Trofin va rămâne la noi, nu s-a pus în nici un moment problema să-l dăm afară. Sunt doar simple speculații de presă care nu știu ce rol au. Acum noi ne gândim și ne concentrăm doar asupra meciului de la Farul, a comentat Condescu.
Medalii pentru atletismul gorjeanSecția de atletism de la CS Pandurii Târgu Jiu a reușit din nou să aibă rezultate. La sfârșitul săptămânii trecute, Ionuț Bură s-a clasat pe locul I la Campionatele Universitare de sală, competiție desfășurată la București. Într-o altă competiție, la Buziaș, Daniela Crivac și Maricel Filip s-au calificat la Balcaniada de cros de la Craiova din 12 martie. Tot în capitală, Alexandra Cîrstovoiu s-a clasat pe locul patru la campionatele de juniori III. La aceeași competiție, Andreea Jianu a terminat pe locul cinci în proba de 1.500 metri la fel ca și Alin Drondoe în cadrul aceleiași probe. Sunt rezultate bune, o să avem poate și mai bune, însă trebuie să avem răbdare, a spus antrenorul Ion Bură. Zi decisivă pentru amânarea returului la Divizia B În această dimineață, la Federația Română de Fotbal se va stabili exact dacă returul Diviziei B se va amâna sau nu. Noi, alături de alte echipe, am făcut toate demersurile pentru ca startul returului la Divizia B să fie amânat. Dar, decizia va fi luată abia marți dimineața, spune directorul sportiv al Minerului Motru, Mihai Cernica. Oficialii clubului gorjean susțin că mai multe echipe de Divizia B sunt de acord ca acest campionat să fie comprimat. Nu este nici o problemă dacă sezonul trebuie să se termine pe o anumită dată. Și așa nu avem programată nici o etapă intermediară și putem foarte ușor să o recuperăm, a mai comentat Cernica care a încheiat: Majoritatea terenurilor arată ca adevărate mlaștini.
Șanse foarte mici Decizia anulării startului returului nu se poate lua decât în această dimineață. Cum de obicei marțea se fac delegările arbitrilor în creion, Comisia Centrală de Arbitri va fi primul for care va fi înștiințat de FRF. Surse din cadrul Federației susțineau ieri că este puțin probabil ca Divizia B să se amâne. Echipele aveau obligația să se ocupe de terenurile pe care joacă, nu este o scuză terenurile, spune un oficial al forului fotbalistic românesc. Istinie, până la vară Mihai Cernica spune că în proporție de 99% atacantul Istinie de la Jiul Petroșani va juca în retur pentru Minerul Motru. Aveam mari probleme în compartimentul ofensiv, însă cu venirea lui Istinie sperăm să le rezolvăm. Oricum, acest atacant a semnat un împrumut valabil până la vară, și apoi mai vedem, spune Cernica. Oficialul motrean crede că vara e prilejul cel mai bun pentru a-ți întări echipa. Iarna greu găsești jucători care să nu fie sub contract. În plus, la vară, peste 400 de fotbaliști vor fi transferabili, pentru că nu știu ce jucător din România ar prefera să joace la Divizia C și nu la B, încheie Cernica. C. BRUJAN Fotbalistele de la Pandurii au triumfat la Târgu Mureș Prima ediție a turneului de fotbal feminin în sală de la Târgu Mureș, desfășurată sub titulatura Cupa Mărțișorului, a fost câștigată de către echipa de fotbal feminin Pandurii Târgu Jiu. Fetele antrenate și în acest retur de profesorul Cornel Tigveanu au încheiat turneul neînvinse, în finală surclasând cu 5-3 echipa Atletikai Club Szeged din Ungaria. La competiție s-au înscris nouă formații, doar cinci dintre acestea activând în campionatul național. Este vorba de CSS Târgoviște, Clujana Cluj, Motorul Oradea, Pandurii Tîrgu Jiu și Cityus Tîrgu Mureș. Alte trei echipe autohtone înscrise în concurs, deși nu activează în campionat, au fost Junioare Târgu Mureș, Ripensia Timișoara și Flamura Satu Mare, iar cea de-a noua participantă a fost formația ungară Atletikai Club Szeged care activează în campionatul Ungariei. Cele nouă formații s-au întrecut în prima zi în faza grupelor fiind repartizate în cele trei grupe câte trei echipe. Pandurii Târgu Jiu a câștigat Grupa C în care a evoluat în compania formațiilor Motorul Oradea, scor 8-0 și Ripensia Timișoara, scor 6-2. După ce au trecut de sferturi prin neprezentarea adversarului, Flamura Satu Mare, fetele de la Pandurii au învins în semifinale pe CSS Târgoviște cu scorul de 2-0 și au câștigat finala întrecerii în fata unguroaicelor de la Atletikai Szeged cu scorul de 5-3.
C. BRUJAN |